Koło Gospodyń w Woli Chomejowej powstało w 1933 roku. Należało do koła kilka kobiet pod przewodnictwem pani Zofii Sposób. W czasie wojny niektóre członkinie pomagały opatrywać chorych w szpitalu, który mieścił się w tutejszym budynku szkolnym.

Kolo Gospodyń Wiejskich odnowiło swą działalność w 1947 r. Wybrano nowy zarząd: Maria Osiak- przewodnicząca, Irena Sidor-sekretarz, ówczesna nauczycielka i kierowniczka szkoły, Maria Kozerska- skarbnik. Do zarządu dołączyły członkinie, które chciały doskonalić umiejętności i wdrażać je w domu, gospodarstwie.
Organizowane były kursy masarskie, gotowania,pieczenia rożnych ciast, kroju i szycia. Były wycieczki do Częstochowy, na dożynki i teatru do Warszawy oraz rożnych ciekawych miejsc. Zespołowo odchowywali kurczaki, wspólna była pralka, międlarka do lnu oraz wypożyczalnia naczyń. 

W latach pięćdziesiątych powstał zespół teatralny.Przygotowywano różne przedstawienia, które były wystawiane w Woli Chomejowej jak i sąsiednich wsiach. Dochody z przedstawień przekazywane były na konto Samopomocy Chłopskiej i na fundusz budowy domu Ludowego. Zespół Śpiewaczy powstał w 1978 roku za namową i pomocą ówczesnej kierowniczki GOK pani Barbary Grudzień. Za pierwszy występ członkinie otrzymały w nagrodę płytę długogrającą co dało doping do dalszej pracy. I tak zespół śpiewaczy kultywuje nadal tą tradycje uświetniając swoim śpiewem różne imprezy takie jak: dożynki gminne, parafialne, święto ludowe, dzień kobiet, uroczystości szkolne.

Zespół śpiewaczy zapraszany był do kocka, Lubartowa, Lublina, Nałęczowa, Kraśnika, Kazimierza. jedna z członkiń zespołu Genowefa Wieckowska zdobyła pierwsze miejsce na XXII Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w 1988 roku w Kazimierzu i również pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kołysanek w 1992 roku w Baranowie Sandomierskim. Śpiewane były pieśni: weselne, miłosne żołnierskie, partyzanckie, kolędy, pastorałki. przygotowywane były widowiska oparte na wiejskich zwyczajach i obrzędach takie jak: praczki, kolędnicy wraz z ruchomą szopką w wykonaniu Edwarda kozy, pieśni wielkopostne, wielkoczwartkowe i pieczenie chleba. Pieczenie chleba było nagrywane przez telewizję Lublin w mieszkaniu pani Ireny Fijałek, która ten chleb piekła.

W 2000 roku odbyły się uroczystości związane z 70-tą rocznicę powstania Koła Gospodyń Wiejskich, w którym uczestniczyło 120 osób to jest 7 zespołów z Gminy Borki, zaproszeni goście ze stanowisk urzędowych. Była także pierwsza założycielka KGW Zofia Sposób z Radzynia i z kamerą Andrzej Kosek dyrektor GOK. W latach 200 zaczęło się wykruszać starsze pokolenie.

W 2005 roku ze względów zdrowotnych pani Maria Osiak zrezygnowała z przewodniczącej KGW przekazując obowiązki Koła Helenie Młynarczyk.

W 2018 roku Koło Gospodyń Wiejskich zostało zarejestrowane, prężnie działa pod przewodnictwem Beaty Cieślak i równie operatywnych członkiń.

 

Spisała Helena Młynarczyk

XIII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dokopiny 2019”- Olszewnica, 22 września 2019 r.

XIII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dokopiny 2019”- Olszewnica, 22 września 2019 r.

XIII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dokopiny 2019”- Olszewnica, 22 września 2019 r.

XIII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dokopiny 2019”- Olszewnica, 22 września 2019 r.

XXI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną- Wola Osowińska, 14.04.2019 r.

XXI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną- Wola Osowińska, 14.04.2019 r.

Gminne Spotkanie Noworoczne- Sitno, 12.01.2019 r.

XII Jesienne Spotkania z Folklorem”Dokopiny”- Olszewnica, 22.09.2018 r.

 XX Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną- Wola Osowińska, 25.03.2018 r.X Spotkania z Pieśnią i Tradycją Weselną- Krasew, 09.06.2018 r.