W dniach od 14 do 16 marca wspólnie z seniorami z terenu Gminy Borki, uczestniczyliśmy w wyjątkowym wyjeździe do Londynu, stolicy Wielkiej Brytanii.

Mieliśmy okazję zanurzyć się w bogatej historii i fascynującej kulturze tego miasta. Zobaczyliśmy m.in. Muzeum Brytyjskie gdzie zgłębialiśmy historię i kulturę świata, na Traffalgar Square Galerię Narodową z kilkutysięcznym zbiorem dzieł malarstwa, Muzeum Nauki, w którym zaprezentowany jest dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa oraz Muzeum Historii Naturalnej liczące ponad 70 milionów eksponatów podzielonych na działy : botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Wrażenie na nas zrobiły tu szkielety dinozaurów, a w szczególności płetwal błękitny znajdujący się w holu głównym.

Udaliśmy się także na spacer przez słynny, wiosenny już Hyde Park, pod siedzibę rodziny królewskiej Buckingham oraz Whitehall pod gmach Parlamentu i wieżę zegarową ze słynnym zegarem Big Benem.

Podczas wyjazdu korzystaliśmy z londyńskiego metra, kolei i raz przejechaliśmy się czerwonym, piętrowym autobusem, co pozwoliło nam poczuć się jak tubylcy w tym pięknym mieście. Dzięki temu także zobaczyliśmy piękną stację Kings Cross ze słynnym z Harego Pottera peronem 9 3/4. Niezmiernie zachwycił nas zamek Tower of London, budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii oraz most Tower Bridge, który podziwialiśmy płynąc taksówką wodną po Tamizie.

W Greenwich mieliśmy możliwość stanąć jednocześnie na dwóch półkulach, w miejscu gdzie przechodzi Południk 0° i dzieli Ziemię na półkule Wschodnią i Zachodnią. W tym miejscu także podziwialiśmy panoramę miasta i Narodowe Muzeum Morskie, jedne z największych tego typu muzeów na świecie. Historyczne budynki są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na zakończenie udaliśmy się do dzielnicy China Town gdzie zjedliśmy pyszny obiad kuchni chińskiej. Udaliśmy się także na słynny Plac Piccadily Circus z rzeźbą amorka oraz ścianą reklam świetlnych umieszczonych na jednym z rogów placu.

Dzięki współpracy z panią Małgorzatą Wojewódzką, która gościła u nas w styczniu na spotkaniu autorskim, zostaliśmy zaproszeni na kolację do Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego w Londynie. Poznaliśmy Polaków tam zarządzających i pięknie działających dla Polonii angielskiej. Rozmawialiśmy także z panią Małgorzatą, która serdecznie nas przyjęła, ugościła i poznała ze swoimi współpracownikami z Fundacji Simply Word. Mieliśmy zaszyt poznać panią Bożenę Laskiewicz , z Polskiej Fundacji Pomocy Medycznej Medical Aid for Poland Fundation, niezwykłą kobietę, patriotkę, która organizowała pomoc Polakom podczas stanu wojennego. Dzięki jej zaangażowaniu i pracy, do Polski dotarło wiele tysięcy ton ubrań, leków i sprzętu medycznego.Przypomnijmy, że w Polsce brakowało wtedy dosłownie wszystkiego.

Dziękujemy pani Małgorzacie za wyjatkowe spotkanie.

Wycieczka dobiegła końca, czas podczas pobytu pozwolił nam na pełne doświadczenie różnorodności i atrakcji, jakie oferuje Londyn. To był niezapomniany wyjazd, który poszerzył naszą wiedzę i zainspirował do dalszego odkrywania świata.