„Przybyli ułani”, O mój rozmarynie”, „ Jak to na wojence ładnie” – te i inne znane legionowe piosenki wybrzmiały dzisiaj w remizie OSP w na spotkaniu ramach programu „ Biało – czerwone śpiewanki” zorganizowanym wspólnie z GOKiS w Borkach zs. w Woli Osowińskiej. Uroczystość rozpoczęliśmy hymnem „ Jeszcze Polska” a potem już przy akompaniamencie akordeonu w rękach pana Jarka Stefaniaka płynęła melodia za melodią razem ze wspomnieniami żołnierzy 4 pułku, który w 1915 roku stoczył pod Wolą Osowińską bitwę.
W programie wieczoru nie mogło zabraknąć wspomnień o Lwowie . Kiedy 11 listopada 1918 roku Warszawa świętowała Niepodległość, we Lwowie trwały walki.
„Jest takie miasto, co zwie się Lwów,
Znów wolno o nim dziś pamiętać.
Nocą, we Lwowie srebrzysty nów
Oświetla cmentarz, gdzie Orlęta.
To lwowskie dzieci w mogiłach śpią;
Gimnazjaliści i batiary.
Na niebie gwiazdy ze zwiewną mgłą
I płyną chmury jak sztandary.
Modlitwę w ciszy zmów bez słów,
Za cmentarz Orląt i za Lwów.”
„ Pierwsza Brygada” – obecnie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego – ulubiony utwór Marszałka Józefa Piłsudskiego zasłużyła na oddzielną historię . A potem Julka Kożuch wyrecytowała piękny wiersz „ Polskie cmentarze to białe cmentarze „ , Wiktoria Skowron zagrała na skrzypcach nostalgicznie „ O mój rozmarynie”. Program zakończyła pieśń „ Na cześć nieznanego żołnierza” z 1925 roku.
„W ogniu, w huku, w dymie
rozwiał wiatr twe imię,
a w ziemię wsiąkła krew,
by wzrósł wolnością święty siew.

Śpij w tym cichym grobie,
Polska śni się tobie…
Pod skroń podnieśmy dłoń,
na baczność stać, prezentuj broń!
Na baczność stać! Prezentuj broń!”

PS. Nie mogło oczywiście zabraknąć woleńskiego placka .
 Autor: Alina Kryjak