„Tym, co w Polsce dali myśl, aby stworzyć cud majowy, cześć z oddaniem złóżmy dziś, przed pamiątką chyląc głowy” – te słowa wiersza Michała Areta podsumowują najlepiej akademię, która odbyła się 30 kwietnia w naszej szkole. Na uroczystość upamiętniającą kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji majowej przybyli przedstawiciele lokalnych instytucji i placówek oświatowych gminy Borki. Wśród gości znaleźli się: zastępca wójta gminy Borki, pan Paweł Komoń, dyrektor Banku Spółdzielczego w Borkach, pan Janusz Golec wraz z pracownikami, radni gminy Borki, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Katarzyna Czyżak oraz dyrektorzy gminnych szkół z delegacjami uczniów. Obecne były również poczty sztandarowe OSP Borki oraz szkoły podstawowej w Woli Osowińskiej.
W części oficjalnej głos zabrali: pan Paweł Komoń, który, w imieniu nieobecnego wójta gminy Borki, krótko przedstawił główne założenia uchwalonej 228 lat temu konstytucji. Z kolei pan Janusz Golec w swojej wypowiedzi podkreślił, by zawsze i wszędzie pamiętać, że jest się Polakiem, by czuć z tego powodu prawdziwą dumę. Po wystąpieniach gości uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny, którego mottem były słowa Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem”.
Na treść programu złożyły się dwie scenki historyczne – rozmowa króla Poniatowskiego z doradcami (Karol Filip, Radek Przysiadka, Kacper Karwowski) oraz dyskusja pomiędzy szlachcicami (Kamil Tryc, Łukasz Rola, Kacper Kulik), recytacje w wykonaniu Marceliny Filip, Karola Świcia, Wiktorii Czyżak, Martyny Brygoły, Zuzi Toczyńskiej oraz Izy Stępniewskiej i Łukasza Kani. Całości dopełniały wypowiedzi narratorów (Gabrysia Szewczyk, Natalia Kozieł, Bartek Mitura) oraz piosenki w wykonaniu chóru (uczniowie klas V, VIII i III gimnazjum). Po części artystycznej głos zabrał pan dyrektor ZPO w Borkach, Roman Pawelec. Dziękując uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego podkreślił, że wychowanie patriotyczne i szacunek dla wartości były zawsze obecne w pracy naszej szkoły.
To już druga gminna uroczystość o charakterze patriotycznym, przygotowana przez naszą placówkę w tym roku szkolnym. Dzięki pracy uczniów, nauczycieli (potrafią nawet wciągnąć do działania własne rodziny), ze wsparciem ze strony dyrekcji oraz pracowników obsługi możemy mieć powody do dumy z poziomu prezentowanych przez naszych uczniów części artystycznych. Za poświęcony czas serdeczne podziękowania dla pracujących przy tej ostatniej uroczystości pań: Danuty Witek, Agnieszki Kochańskiej, Karoliny Sałaty, Eweliny Gajdy – Fijałek (i męża Marcina). Za pracę z recytatorkami brawa należą się pani Sylwii Wędroch, a za wsparcie techniczne podziękowania dla pana Marka Sikory oraz naszych gimnazjalistów Bartka Rzepki i Marcina Kożucha.
Małgorzata Górna

Obraz może zawierać: 1 osoba
Obraz może zawierać: 1 osoba, w budynku
Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą
Obraz może zawierać: 3 osoby, buty, boisko do koszykówki i w budynku
Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie siedzą i w budynku
Obraz może zawierać: 16 osób, ludzie siedzą
Obraz może zawierać: 1 osoba
Obraz może zawierać: 15 osób, buty
Obraz może zawierać: 13 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, buty i w budynku
Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą i w budynku
Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi
Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją
Obraz może zawierać: 9 osób, ludzie stoją, buty, boisko do koszykówki i w budynku
Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, buty i w budynku