Zespół powstał w 1978 roku z inspiracji Maryli Skowron – ówczesnej pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury. Na początku grupa liczyła zaledwie cztery osoby i w takim składzie po raz pierwszy kobiety z Osowna zaprezentowały się w Woli Osowińskiej, a następnie w Borkach (z programem z okazji dnia Wojska Polskiego).
W latach kolejnych, w poszerzonym już sześcioosobowym składzie, śpiewaczki z Osowna brały w wojewódzkich przeglądach zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, w tym w pierwszym z tego cyklu jaki się odbył w 1980 roku w Ostrowie Lubelskim oraz w wojewódzkich eliminacjach do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 1980 roku zespół wystąpił także w Józefowie nad Wisłą na organizowanym tam dorocznym Świecie Kwitnącej Jabłoni. Jednakże najczęściej kobiety z Osowna występują na różnego rodzaju uroczystościach gminnych i rejonowych (jak dożynki czy Święto Ludowe) w Borkach, Woli Osowińskiej i Lubartowie, a także w pobliskich klubach wiejskich – Rozwadów, Paszki i inne.
Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni przekazywane przez tradycje rodzinną poszczególnych członkiń.
Główne zręby tego repertuaru stanowią:

• różnego rodzaju pieśni miłosne i zalotne;
  • pieśni partyzanckie i żołnierskie;
  • kolędy i pastorałki;
  • pieśni weselne;
  • utwory z pogranicza ludowych i popularnych o wyraźnych wpływach miejskich czy podmiejskich.

Z racji udziału w licznych imprezach o charakterze okolicznościowym zespół i Osowna ma także w swoim repertuarze nowsze wiersze i piosenki, dostosowane do aktualnych tematów i okoliczności.
Sporym osiągnięciem śpiewaczek z Osowna są również stroje ludowe, które wykonały własnoręcznie dawnymi technikami i według tradycyjnych wzorów.
Długo skład zespołu stanowiły : Helena Fraczek – ur. w 1926 roku, Janina Bober – 1929 r., Urszula Sokół – 1931 r., Czesława Kożuch – 1932 r., Emilia Wojtasiewicz-1933 r., Lucyna Skomorowska – 1940 r., Krystyna Sałata – 1942 r., Zofia Koko-ra-1942., Lucyna Kępa – 1951 r.
Poza śpiewaniem kobiety z Osowna zajmują się także innymi dziedzinami tradycyjnej kultury ludowej jak tkactwo i doroczna plastyka obrzędowa.
Zespół ten wykonuje różnego rodzaju pieśni miłosne, patriotyczne, kolędy i pastorałki, pieśni weselne. W swoim dorobku posiada widowisko obrzędowe „Wicie wianuszków na oktawę Bożego Ciała”. Występował wielokrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, brał udział również w wielu przeglądach zespołów folklorystycznych oraz na Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.

XIII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dokopiny 2019”- Olszewnica, 22 września 2019 r.

XI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Weselną- Krasew,  15 czerwca 2019 r.

XXI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną- Wola Osowińska, 14.04.2019 r.

Gminne Spotkanie Noworoczne- Sitno, 12.01.2019 r.

XII Jesienne Spotkania z Folklorem „Dopokiny”- Olszewnica, 22.09.2018 r.