Zespół powstał w latach osiemdziesiąty na bazie Koła Gospodyń Wiejskich w Maruszewcu. Koło Gospodyń Wiejskich działało prężnie do lat 1981. W 1981 roku powstał Zespół Śpiewaczy którego przewodniczącą była Pani Maria Stefaniak. W 1981 roku zespól po raz pierwszy zaprezentował się z wieńcem dożynkowym w Borkach. Od tych lat dział pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej, gdzie Dyrektorem był Andrzej Kosek. Od 1999 roku przewodniczącą zespołu jest Urszula Marzec. W skład zespołu weszły: Halina Musik, Helena Marzec, Marianna Kur, Maria Mitura, Zofia Kozieł, Marianna Stefaniak, Hanna Brodecka, Stanisław Morawik.
Zespól dynamicznie wszedł do życia naszej gminy co zaowocowało w 1994 roku zakwalifikowaniem do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, na którym wyśpiewał trzecią nagrodę.
W okresie swojej działalności zespół osiągał różne sukcesy. Brał udział w corocznych Dożynkach Wojewódzkich gdzie zajmował I miejsca w wiciu wieńca tradycyjnego.
Brał udział także w dożynkach powiatowych, gminnych, oraz w przeglądach pieśni ludowych. Zespól ten wystawiał także widowiska teatralne takie jak „Wigilia” która przedstawiana była w: Nałęczowie, Lublinie, Ulanie, Czemiernikach, Radzyniu Podlaskim oraz na terenie gminy Borki; obrzęd wielkanocny „Po włóczebnym” przedstawiane w Stoczku Łukowskim i Radzyniu Podlaskim oraz „Odmieniec” sztuka obrzędowa.
Nasz zespół reprezentował naszą gminę na świątecznej antenie Telewizji Lublin.
Swoim wykonaniem pieśni Wielkopostnych, Maryjnych i Ludowych wywarliśmy uwagę zarówno na widzach jak i osobach oceniających.