W jubileuszowym roku 50-lecia działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Borkach wracamy pamięcią do wydarzeń, które na trwałe wpisały się w historię naszej społeczności. Jednym z nich był wyjątkowy Memoriał Kawaleryjski o Szablę majora Jaworskiego – wydarzenie łączące historię, tradycję i pasję do kawalerii.

Memoriał upamiętniał bohaterskie wydarzenia z 1915 roku – bitwę o Wolę Osowińską stoczoną przez IV Pułk Piechoty i I Brygadę Legionów Polskich – oraz walki z 1920 roku podczas wojny polsko-sowieckiej. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu i żywe spotkanie z historią regionu.

Patron memoriału – major Feliks Jaworski – był jednym z najbardziej niezwykłych i odważnych kawalerzystów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Walczył m.in. pod Skrzeszewem, brał udział w uchwyceniu mostu na Bugu we Frankopolu oraz odcięciu odwrotu wojskom sowieckim. Wsławił się także brawurowymi akcjami na Wołyniu, gdzie zdobywał pociągi z zaopatrzeniem Armii Czerwonej i radiostacje wykorzystywane później do działań dezinformacyjnych przeciwko bolszewikom.

Major Jaworski uchodził za człowieka niezwykłej odwagi i charyzmy. Zofia Kossak-Szczucka pisała o nim:

„Miał w sobie jakąś charyzmę. Musiano go słuchać i podporządkować się (…) żołnierze ubóstwiali go bez pamięci”.

Jego wojenne dokonania przywodziły na myśl bohaterów sienkiewiczowskich powieści i do dziś pozostają symbolem odwagi, patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny.

W ramach memoriału odbywały się widowiskowe zawody sprawności kawaleryjskiej, podczas których uczestnicy rywalizowali w konkursach:

🏇 próba terenowa,

🏇 skoki przez przeszkody,

🏇 władanie lancą,

🏇 władanie szablą,

🏇 strzelanie z pistoletu pneumatycznego do celu z konia.

Oceniano także umundurowanie, wyposażenie oraz ogólne wrażenie konia i jeźdźca, co nadawało wydarzeniu wyjątkowy historyczny klimat.

Memoriał gromadził mieszkańców, pasjonatów historii i kawalerii oraz gości z całego regionu. W scenerii historycznej Woli Osowińskiej wydarzenie stawało się nie tylko sportową rywalizacją, ale przede wszystkim hołdem dla bohaterów walk o niepodległość.

Organizatorami wydarzenia byli:

🇵🇱 Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z siedzibą w Woli Osowińskiej

🇵🇱 Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Rotmistrza Witolda Zawadzkiego

Dziś, wspominając Memoriał Kawaleryjski o Szablę majora Jaworskiego, przypominamy piękną tradycję pielęgnowania historii i lokalnego dziedzictwa, które od 50 lat współtworzy działalność GOKiS.