Wacław Tuwalski – regionalista, wielki patriota, miłośnik pracy z ludźmi i dla ludzi, krzewiciel wiedzy o Woli Osowińskiej…
Postać Wacława Tuwalskiego w Gminie Borki jest znana prawie każdemu. Jego postawa i działania zasługują na przypomnienie chociażby z okazji dzisiejszych imienin.
Urodzony 18 września 1909 r. w Pogorzeli, Był nauczycielem, wychowawcą, miłośnikiem tradycji, przyrody oraz nieustannym organizatorem życia kulturalnego. Od 1932 r. osiedlił się w Woli Osowińskiej, gdzie zamieszkał, założył rodzinę, zbudował dom i poświęcił się pracy pedagogicznej i społecznej. Przez ponad sześć dekad nauczał różnych przedmiotów, traktując wszystkie z równym zaangażowaniem.
Jako założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej, odegrał kluczową rolę w propagowaniu wiedzy o historii i kulturze regionu. Był nie tylko nauczycielem, ale także artystą i budowniczym, pasjonatem przyrody i ogrodnictwa, a także opiekunem osób słabszych i poszkodowanych.
Zawdzięczamy mu: Szkołę Powszechną w Woli Osowińskiej, obecnie Muzeum Regionalne, Spółdzielnię „Wolanka”, obecnie Sklep GS Sch,
Spółdzielnię Zdrowia, obecnie dom mieszkalny,
Szkołę Rolniczą w Woli Osowińskiej, obecnie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu,
Aptekę i Ośrodek Zdrowia.
Wacław Tuwalski pozostawił po sobie trwały ślad w społeczności Woli Osowińskiej, jako człowiek pełen pasji, oddania i troski o rozwój lokalnej kultury oraz pamięć o przeszłości.
Informacje z książki „…bo tu mój dom” Wola Osowińska dawniej i dziś” Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej.
