Dnia 15 sierpnia obchodzimy ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

To dzień, w którym wspominamy bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny.

W tym szczególnym dniu chcemy także upamiętnić wyjątkową postać – Leszka Krzemieniewskiego, inżyniera, dziedzica majątku „Leśniczówka” w Oszczepalinie Drugim.

Jak czytamy w książce „Mów, że jesteś z owej chaty…” Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego, postać L. Krzemieniewskiego przewija się we wspomnieniach starszych mieszkańców, którzy podkreślają jego zaangażowanie i wsparcie OSP w Woli Osowińskiej i w Społecznym Komitecie Budowy Kościoła. Miał także ambitne plany podnoszenia na wyższy poziom sposobów gospodarowania, uprawy ziemi, szerzenia oświaty i postępu wśród miejscowej ludności.

Leszek Krzemieniewski był także odważnym patriotą, który w obliczu okupacji niemieckiej zdecydował się na ryzykowne działanie. W 1941 roku został aresztowany za ukrywanie broni pozostałej po wycofującym się we wrześniu 1939 roku wojsku polskim. Za swoją odwagę i niezłomność zapłacił najwyższą cenę – zginął w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.

Załączone do postu zdjęcia, pochodzą z albumu fotograficznego należącego do Leszka Krzemieniewskiego. Album datowany jest na lata 1918-1921 i znajduje się w nim ok. 200 zdjęć, na których zobaczyć można kształtujące się po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Wojsko Polskie.

Niestety żadna z fotografii nie jest podpisana.

I tu zwracamy się z prośbą do naszych obserwatorów- może ktoś z Was jest w stanie zlokalizować miejsca lub nazwiska osób na zdjęciach?

Album został przekazany Muzeum Regionalnemu w Woli Osowińskiej przez panią Annę Muzyczuk, której babcia-Anastazja Wanecka była gospodynią, a ciocia Aurelia -pokojówką u Leszka Krzemieniewskiego.

Wspominając Leszka Krzemieniewskiego, oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli w walce za naszą wolność i niepodległość.

Ich ofiara nie zostanie zapomniana.

Zachęcamy wszystkich do refleksji nad historią i pamięcią o tych, którzy walczyli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Cześć i chwała bohaterom!