81 rocznica aresztowań mieszkańców Woli Osowińskiej.

W miniony piątek 26 lipca w siedzibie Muzeum Regionalnego w Woli Osowińskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 81 rocznicę masowych aresztowań mieszkańców Woli Osowińskiej, działających przeciwko Niemcom podczas II Wojny Światowej. Miało to miejsce w nocy z 23 na 24 lipca 1943 roku. Aresztowania rozpoczęły serię zdarzeń, które poskutkowały męczeńską śmiercią wielu mężczyzn z Woli Osowińskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w Kościele w Woli Osowińskiej, Mszą Św. w intencji ofiar II Wojny Światowej, następnie uczestnicy udali się pod pomnik ku czci poległych i pomordowanych w II Wojnie Światowej, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

O przebiegu minionych wydarzeniach przypomniała prezes stowarzyszenia pani Krystyna Kożuch.

… Pierwszą ofiarą padł plut. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich Józef Misiak, którego zastrzelili we własnym gospodarstwie, a jego stryjeczny brat Henryk Misiak – został zamęczony na polu swoich rodziców za wsią, gdzie obecnie wznosi się biały krzyż.

Około dwudziestu B-chowców Niemcy przewieźli do siedziby Gestapo w Radzyniu Podlaskim, gdzie byli przesłuchiwani i torturowani. Tylko niektórym udało się wrócić do domu, a dziesięciu, jak się później okazało, dopiero miało poznać smak męczeństwa – trafili do więzienia na Lubelskim Zamku, skąd 30 sierpnia czterej bracia Tomczakowie zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a później trafili do obozów na terenie III Rzeszy. Wacław Tomczak trafił do obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora – tam zginął.

Rafał Bieniek, Stanisław Ciołek, Józef Deleżuch, Stanisław Parysek, Tadeusz Strojek i Feliks Wojtaszak, razem z 1 500. innymi więźniami 3 października zostali przewiezieni obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Józef Deleżuch nie przeżył kwarantanny. Pozostałych po miesiącu przewieziono do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen (dzisiejsza Austria) – tam zginęli Rafał Bieniek i Tadeusz Strojek.

Na frontach II wojny światowej zginęli również: Marian Malesa, Edward Misiak, Władysław Łechtański, Aleksander Łechtański, Michał Skowron, Rafał Skowron, Marian Stroński, Edward Domański.

Niech spoczywają w pokoju. Cześć ich pamięci.

Na koniec wydarzenia w siedzibie Muzeum Regionalnego w Woli Osowińskiej odbył się wzruszający koncert „Serce Twoje, Bracie, będzie zawsze z nami” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oszczepalinie oraz uczniów ze szkół w Gminie Borki.

Spotkanie było ważnym momentem refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed 81 lat. Przyczyniło się do umocnienia więzi lokalnej społeczności oraz do dalszego pielęgnowania pamięci o ofiarach aresztowań z 1943 roku.

W wydarzeniu wziął udział Wójt Gminy Borki pan Marcin Czyżak, zastępca Wójta Gminy Borki pani Danuta Kucio, członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego pani Alina Kryjak, przedstawiciele Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej oraz lokalni mieszkańcy.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej.