Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim – fotografem Powstania Warszawskiego. Spotkanie odbędzie się 17 marca (wtorek) o godz. 9:30 w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach. Podczas spotkania będą prezentowane zdjęcia Fotografa.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Borki oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926 w Lublinie. Na skutek zaangażowania ojca w działalność konspiracyjną i aresztowania krewnych matki, rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie przeżyła okupację. Tam, na tajnych kompletach Zbigniew Grochowski ukończył gimnazjum i przystąpił do Szarych Szeregów, biorąc udział w akcjach małego sabotażu i fotografując niemieckie obiekty i uliczne egzekucje.

Pierwszy miesiąc Powstania Warszawskiego spędził na Starym Mieście przy ulicy Sapieżyńskiej 10, pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego (…).

Pozostaje wiernym propagatorem wiedzy i pamięci o Powstaniu Warszawskim, poświęcając wiele czasu na spotkania i prelekcje na temat tego wydarzenia. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia.

Więcejhttps://bit.ly/2TAAV0u