W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Polski Splot , 15 września 2019 r.
GOKiS w Borkach z/s w Woli Osowińskiej wspólnie z Wójtem Gminy Borki Radosławem Sałatą,Fundacją Digital Knowledge Obserwatory zorganizowali koncert pianisty i śpiewaka operowego połączony z propagowaniem Roku Moniuszkowskiego oraz pokazem tkactwa ludowego

pt. „Moniuszkowskie „Przędzenie” na pianino, głos i kołowrotek…”  mającą na celu spotkanie
i spędzenie miło czasu z muzyką poważną oraz wspólne śpiewanie pieśni Stanisława Moniuszko „Prząśniczki” przez wszystkich zebranych.

         Gwiazdami naszego spotkania byli Pan Sergio Bettas– włoski tenor, od 2008 roku mieszkający
w Polsce. Absolwent Conservatorium Sztuki i Śpiewu w Ferrarze. Jego droga zawodowa związana
była z teatrami: Teatro Regio w Parmie oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. W swoim repertuarze posiada zarówno klasyczny repertuar operowy jak i utwory z nurtu muzyki rozrywkowej.

Artyście akompaniowała znakomita pianistka Pani Aleksandra Janaszewska.
         Naszym drugim ale także ważnym gościem był Pan Jacek Maksymiuk– absolwent PSM I i II stopnia w Lublinie, pianista urodził się w Radzyniu Podlaskim i tam rozpoczynał muzyczną edukację. Studiował także na V roku Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Świtały
i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

         Nasze wydarzenie uatrakcyjniły także Panie Krystyna Sałata oraz Lucyna Kępa z Koła Gospodyń Wiejskich „Osowianki” z Osowna  pokazem przędzenia na kołowrotku.
         W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 osób ze wszystkich pokoleń Gminy Borki (Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły Śpiewacze, dzieci i młodzież). Odbyło się ono w Pałacu Jaźwińskich w Borkach.
Głos zabrała pani Izabela Smogorzewska- Dyrektor  GOKiS w Borkach oraz zaproszeni artyści.

         Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi Radosławowi Sałacie, Fundacji Digital Knowledge Obserwatory, pani Krystynie Maksymiuk i Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Osowianki”  Krystynie Sałacie i Lucynie Kępie oraz ZGK w Borkach.