W tym roku Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się 1 września 2019 r. w Woli Osowińskiej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Woli Osowińskiej, której proboszczem jest Ks. Kanonik Stefan Kurianowicz. Kolejnym punktem był korowód dożynkowy- przejazd bryczek i zaprzęgów konnych w których zasiedli zaproszeni goście oraz delegacje gmin
i sołectw. Dalszą część uroczystości na boisku Zespołu Placówek Oświatowych poprowadzili pani Ewa Mateusiak oraz pan Michał Zając. Starosta Powiatu Radzyńskiego Szczepan Niebrzegowski oraz Wójt Gminy Borki Radosław Sałata powitali zaproszonych gości. Prezentacje wieńców rozpoczął malowniczy „Obrzęd Chleba” przygotowany przez grupę „Pod Zielonym Dębem” z Woli Osowińskiej. Starostowie dożynek pani Sylwia Bąbol oraz pan Paweł Mateusiak podzielili się ze wszystkimi zgromadzonymi chlebem i miodem. Kolejno odbyły się prezentacje Wieńców Dożynkowych z poszczególnych delegacji gmin Powiatu Radzyńskiego a następnie sołectw Gminy Borki, Zespołu Szkół Rolniczych.
W tym roku po raz pierwszy udział w dożynkach wzięli także ministranci z Woli Osowińskiej.

W części oficjalnej dożynek nie zabrakło wystąpień okolicznościowych zaproszonych gości m.in. Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marcina Duszka
i Jana Szewczaka, Senatora Grzegorza Biereckiego, Wicewojewody Województwa Lubelskiego Roberta Gmitruczuka , Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

W tym samym czasie odbywały się trzy konkursy na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
a) Tradycyjny:
I miejsce- Sołectwo Wola Chomejowa
II miejsce – Sołectwo Olszewnica
III miejsce- ZSR w Woli Osowińskiej
b) Współczesny:
I miejsce- Ministranci z Woli Osowińskiej
II miejsce- Sołectwo Wrzosów
III miejsce- Sołectwo Borki
c) O Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Radzyńskiego, (w którym udział wzięły gminy
z Powiatu Radzyńskiego m.in. Borki, Czemierniki, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan-Majorat, Wohyń).Wygrała Gminia Borki- Sołectwo Wola Chomejowa.

Odbył się też Konkurs na ,,Najpiękniejsze Stoisko Promujące Wieś”.  Wyniki:
– I miejsce – Sołectwo Wola Chomejowa
– II miejsce – Sołectwo Wola Osowińska
– III miejsce – Sołectwo Osowno

W tym roku odznakę honorową tytuł „Zasłużony dla rolnictwa” nadawaną przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi otrzymali: Julian Bober, Sylwin Domański oraz Ryszard Markowski.

Pomimo żaru lejącego się z nieba publiczność dopisała także na prezentacjach dzieci i młodzieży występujących z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Borkach. Śpiewali : Kamil Mitura,Agata Adameczek, Natalia Obroślak, Damian Parysek, Wiktoria Furtak, Natalia Zając, Izabela Skowron i Wiktoria Skowron.Następnie mogliśmy obejrzeć wytęp Zespołu Pieśni i Tańca „Ulaniacy”
z Ulana. W wykonaniu grupy młodszej zobaczyliśmy zabawy i tańce lubelskie: Konopki, Oberek, Mach, Cygan, Walczyk lubelski, Śpioch, Fider oraz Polkę. Grupa starsza pokazała tańce podlaskie: Korobeczkę, Polkę Trzęsionkę, Polkę Oirę, Łysego, Polkę Przechodzoną, oraz Zawieruchę.

Gwiazdą wieczoru był Zespół „Rokiczanka”, który zgromadził liczną grupę widzów. Po zmroku kolejno czas zebranym umilał Zespół Picasso oraz DJ D-PAUL & DJ LUKO, którzy poprowadzili dyskotekę pod gołym niebem.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy wspomogli finansowo oraz rzeczowo organizację naszego święta plonów. Przyczynili się oni do tego, aby dzisiejszy dzień był uroczysty, i aby niczego nie zabrakło:
Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim
Gmina Borki
Urząd Marszałkowski „ Smakuj Lubelskie”
Lubelskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o. o Wojciech Jezior Prezes Zarządu
Krzysztof Jan Michałowski Prezes Zarządu „Montech” Sp. z o. o.
Krzysztof Przeździecki Właściciel P. H. Konrad
Mariusz Łozowski Remondis Aqua Sp. z o.o.
Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim
Safari S.J.
Bożena Kożuchowska F.H.U Żwirkop
Jakub Kożuchowski Firma Handlowo – Usługowa „Tamex”
Dariusz Kożuch Wulkanizacja i Serwis Opon
Sławomir Sałata Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.
Mirosław Izdebski
Bogdan Smogorzewski Piekarnia „Stary Piekarz”
Andrzej Zieniuk „Az – Bud”
Alina Zarobkiewicz Apteka „Statim”