W niedzielę 23 września pachniało w całej naszej gminie pieczonymi ziemniakami. O godzinie 13.00 w remizie OSP w Olszewnicy wszyscy fani placków z ziemniaków mogli czuć się szczęśliwi… Zaproszeni goście: Wójt Gminny Borki Radosław Sałata, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, panowie Mariusz Minakowski i Adam Miroszczuk, radni powiatowi :Grzegorz Kowalczyk i Szczepan Niebrzegowski, ksiądz Stanisław Sierakowski, radni gminy, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń, koła gospodyń i zespoły śpiewacze oraz wszyscy zebrani uczestniczyli w zabawie… Pierwszy etap to próba bicia rekordu Guinnessa w układaniu wieży z placków ziemniaczanych. Pod czujnym okiem kontrolera jakości, geodety pana Adama Ziólkowskiego, oraz niezależnych obserwatorów wieża rosła… Nie chciała jednak stać sama ( przyzwyczajona zapewne do troskliwych dłoni pań, które ja układały)… Będziemy za rok kontynuować zabawę…
Drugą częścią spotkania były występy okolicznościowe zaproszonych grup śpiewaczych: ,,Olszewianki”
z Olszewnicy, ,,Tchórzewianki” z Tchórzewa Kolonii, ,,Złoty Kłos’’ z Ulana, Zespół śpiewaczy z Woli Chomejowej, ,, Czerwone Korale’’ z Zabiela, Grupa Wokalna ,, Pod Zielonym Dębem ‘’ z Woli Osowińskiej, Koło Regionalne z Białej, Zespół Śpiewaczy z Nowin, ,,Osowianki’’ z Osowna, ,,Zorza’’
z Bełcząca, oraz KGW ,,Paprocie’’ z Krasewa.
Dużo śmiechu przyniosły dwa konkursy z jarzębina i ziemniakiem w tle…. Pierwszy to nawlekanie owoców jarzębiny na nitkę na czas, a drugi sprawdzający męska precyzję w obieraniu ziemniaków…. najdłuższa obierka z ziemniaka ( panowie znakomicie sobie radzą i nie trzeba ich wyręczać …).
Ostatnią częścią Dokopin był obiad regionalny i zabawa taneczna. Organizatorem Dokopin było Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Olszewnica .Dziękujemy.Wszyscy współorganizatorzy :OSP i KGW Olszewnica, Gmina Borki, GOKiS dziękują serdecznie uczestnikom.
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Borki w zakresie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego w 2018 r.