Muzeum przystąpiło do tej europejskiej akcji po raz ósmy. Impreza odbywała się 18 maja w godz. 19.00 – 23.00. Zorganizowało ją Towarzystwo Regionalne im.Wacława  Tuwalskiego, a dofinansował Powiat Radzyński w ramach zadania pod tytułem: Europejska Noc Muzeów 2019 w Radzyńskiej Krainie Serdeczności – Przystanek: Wola Osowińska. Organizacyjnego wsparcia udzieliły miejscowe instytucje : Gminny Ośrodek Kultury ( obsługa fotograficzna), Zespół Placówek Oświatowych ( prace porządkowe wolontariuszy przed imprezą i pomoc w trakcie jej trwania), Zespół Szkół Rolniczych (pomoc wolontariuszy) i Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Osowińskiej (wypożyczenie i dostarczenie ławek z miejscowej remizy)

Program  imprezy realizowany był  głównie wewnątrz budynku ( z powodu niesprzyjającej pogody) i przedstawiał się następująco:

– Zwiedzanie stałej ekspozycji w 6 salach: sień, dawna kuchnia, dawny pokój, sala poświęcona tkactwu, kancelaria szkolna, wystawa historyczna. Przewodnikami byli: Tadeusz Gajda, Bożena Skowron, Izabela Kożuch, Zofia Janiszek, Krystyna Kożuch,

– Pokazy ginących zawodów i czynności. Prezentacje przygotowali:

Lucyna Skowron – korzystanie z tradycyjnej kuchni węglowej, domowy wyrób masła i sera

Krystyna Sałata – przędzenie na kołowrotku

Maria Czarnecka –  tkanie na krosnach

Sylwia Bieniek, Iwona Kolasik – kwiaty z bibuły, haftowanie

Mirosław Grydek – klepanie kosy, młócenie cepem, mielenie na żarnach

Grażyna Listosz – odwracanie rękawic za pomocą narzędzia, usprawniającego pracę chałupniczą

Henryk Gurtat – kolekcja medali, monet i banknotów

– Degustacja tradycyjnych potraw miejscowej kuchni. Uczestnicy mogli pokosztować wielu potraw takich, jak: podsos, kapusta, bigos z buraków, kasza jaglana na mleku,  placek drożdżowy z wiśniami, parowańce z jagodami, jaglaniak, pierożki z marmoladą, wafelki, ciasto cynamonowe, ciastka domowe, piernik, rogaliki, babka z jabłkami, kompot z owoców, kawa zbożowa, domowe masło i ser, chleb ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.

Wymienione potrawy przygotowały: Lucyna Skowron, Iwona Kolasik, Marianna Skowron, Danuta Malesa, Krystyna Kożuch, Izabela Kożuch,  Grażyna Listosz,  Elżbieta Deleżuch, Zofia Janiszek, Bożena Skowron, Mirosława Latoch, Alicja Grydek, Marianna Kożuch, Marzanna Łaskawska

– Koncert „Melodie pokoleń ”-  zagrała kapela ludowa BIESIADA

– Mikrofon dla wszystkich – z nieograniczonej możliwości występu przed mikrofonem skorzystali przedstawiciele różnych pokoleń. Wszyscy otrzymali pamiątkowe kubki z okolicznościowym nadrukiem.

– Loteria fantowa (bez pustych losów) – to dodatkowa atrakcja, głównie dla dzieci, przygotowana przez wolontariuszki: Julię Kożuch i Aleksandrę Kulik

-Losowanie niespodzianek -. przed godz.22-gą  (wzorem lat ubiegłych) rozlosowano słodkie upominki – wypieki z miejscowej piekarni, podarowane przez Pana Bogdana Smogorzewskiego.

Ponadto fani piłki nożnej mogli spróbować swego szczęścia w losowaniu dwu biletów na mecz             Polska – Senegal, który odbędzie się 29 maja w Łodzi. Tej dodatkowej atrakcji dostarczył Wójt Gminy Borki – Pan Radosław Sałata.

Całą organizację imprezy koordynowali członkowie Zarządu Towarzystwa Regionalnego.

W drzwiach Muzeum gości witali, prowadząc jednocześnie rejestr uczestników, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych: Magdalena Zając, Aurelia Kulik i Kacper Zabielski. Do wspomnianego rejestru wpisało się blisko 200 osób, ale z fotoreportaży wynika, że w imprezie uczestniczyło zdecydowanie więcej. Oprócz Woli Osowińskiej widnieją następujące miejscowości:  Bełcząc, Bedlno, Biała, Białobrzegi, Borki, Czarna, Czemierniki, Hermanów, Lincoln, Lublin, Krasew, Łuków, Nowiny,  Osowno, Radzyń Podlaski, Suchowola, Talczyn, Ulan, Warszawa, Wojcieszków, Wola Chomejowa, Wólka Domaszewska.

Bardzo dziękujemy – zarówno Wszystkim, którzy pomogli zorganizować kolejną Noc Muzeów, jak
i Gościom, że skorzystali z zaproszenia..

Informację opracowała: Krystyna Kożuch